İstanbul Kayropraktik Tedavi Uzmanı Mert TOKMAK bu makalede Kayropraktik tedavisi ve tarihçesi hakkında merak edilenleri kaleme aldı. Kayropraktik, günümüz dünyasında artık başlı başına bir meslek halini almıştır. Ayrıca bu tedavi yöntemi, herhangi bir mesleğin de alt dalı konumunda bulunmamaktadır. Meslek olarak icra edilen bu işin temelleri, Amerika Birleşik Devletlerinde atılmıştır. Omurga sistemi üstünde gerçekleştirilen ilk düzeltme işlemi, 1895 senesinde, David Daniel Palmer tarafından gerçekleştirilmiştir.

Doktor Palmer, daha sonrasında da, bu tedavi yöntemini geliştirmiştir. Kayropraktik tedavi yöntemi 1897 senesinde bir okul haline dönüşmüştür. Doktor Palmer tarafından kurulan bu okul, tedavi yönteminin insanlar tarafından öğrenilmesini ve öğretilmesini sağlamıştır. Sonraki senelerde okulların açılması birbirini takip etmiştir. Okulların artması ile de Kayropraktik tedavi yöntemi konusunda çok sayıda uzman yetişmiştir.

Yetişen uzmanlar da, bu yöntemin icrası esnasında bir takım yöntemler de geliştirmişlerdir. Günümüzde sadece Amerika Birleşik Devletlerindeki elli eyalet içerisinde tam seksen bin tane Kayropraktik tedavi uzmanı bulunmaktadır. Avrupa devletleri arasında yer alan birçok ülke sınırları içerisinde de, üniversite eğitimlerini başarı ile bitiren uzmanlar çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinde Kayropraktik tedavi yönteminin eğitimi, tek bir noktadan alına bilmektedir. Ancak bu eğitimi almak isteyenlerin, lisans düzeyde eğitimini tamamlamış ya fizyoterapistler ya da tıp doktorları olması gerekmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi içerisinde kurulan master programı kapsamında sağlanan Kayropraktik eğitimi, İstanbul da Kayropraktik Tedavi Uzmanı yetiştirme programını kapsamaktadır.

Türkiye Omurga Sağlığı ve Kayropraktik Derneğinin çatısı altında yürütülmekte olan bu master programı, ayrıyeten de kısaltması ECU olan “European Chiropractic Union” ile WFC “World Federation of Chiropractic” gibi yerleri de temsil etmektedir. Kayropraktik eğitimini almış ve tıp alanında belli bir alt yapıya da sahip bir insanlar, Kayropraktik Tedavi Uzmanı olarak mesleklerini gerçekleştirmektedir.

Kayropraktik tedavi uzmanı Mert TOKMAK uyarıyor! İstanbul da kendisini kayropraktik tedavi uzmanı olarak tanımlayan ancak Kayropraktik konusunda eğitim almamış ve deneyimsiz kişilere sağlığınızı emanet etmemelisiniz.

Kayropraktik Tedavi Yönteminin Hedefleri
İnsan metabolizmasında yer alan yumuşak dokuların iyileşme sürecinin desteklenmesini hedefleyen Kayropraktik, yumuşak doku sistemi üstünde oluşan ağrılı bölgelerdeki ağrıların giderilmesini sağlamaktadır. Metabolizmada oluşan ağrının hem yok edilmesini hem de tekrar nüksetmesini bertaraf etmeyi hedeflemektedir. Öncelikle ağrının ellerin kullanımı ile tespiti ise ağrının giderilmesini sağlamaktadır.

ROM olarak tabir edilen, bedendeki ağrısız hareket açılarının ve omurga sistemi üstünde yer alan her bir omurun hareket kabiliyetinin artırılmasını da hedeflemektedir. Hedefleri arasında, gündelik yaşama dair kalitenin ve kas gücünün, yaşam fonksiyonlarını icra ederken yeterli düzeyde olmasını sağlamak da bulunmaktadır. Ayrıca tüm iskelet sisteminin yapısında, yaşamın her anında ihtiyaç duyduğu hareketliliği temin etmek de, hedefleri arasında yer almaktadır.

Kayropraktik tedavi yöntemiyle; iskelet yapısının ve eklemlerin, biyomekanik dengesizliğinin en alt düzeye indirgenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu dengesizliğin de sabit hale getirilmesini sağlamayı da hedefine koymaktadır. Bu yöntemin ana hedeflerinden biri de, tedavi süresinin en hızlı şekilde bitirilmesidir. Bu doğrultuda da, tedavi sonrasında iyileşme evresinin bir an önce başlaması sağlanmaktadır. İnsan metabolizmasının fonksiyonlarının onarılması da bu ana hedef arasında yer almaktadır.

İstanbul da Kayropraktik Tedavi Uzmanı arayışınız varsa veya kayropraktik konusunda aklınıza takılan ve sormak istediğiniz sorular varsa iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

Kayropraktik Ofis © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.