Hakkımızda

Kayropraktik

Kayropraktik

Kayropaktik dünyada başlı başına bir meslektir, herhangi bir mesleğin alt dalı değildir. Bu işin ilk tohumları Amerika Birleşik Devletleri’nde atılmıştır. Omurga üzerinde ilk düzeltme 1895 yılında Daniel David Palmer tarafından yapılmış olup sonrasında Kayropraktik D.D. Palmer tarafından geliştirilerek 1897 yılında okul haline getirilmiştir. Devam eden yıllarda birçok okul açılmış ve bu okullardan yetişen Kayropraktik uzmanları (Kayropraktör) teknikler geliştirmiştir. Bugün başta Amerika’da 50 eyalette 80 bin Kayropraktör bulunmakta ve Avrupa’nın birçok ülkesinde de üniversite eğitimini bitiren Kayropraktörler çalışmaktadır.

Türkiye’de Kayropraktik eğitimi tek bir yerde verilmektedir. Bu eğitim, lisans eğitimini bitirmiş fizyoterapistlerin ve tıp hekimlerinin kabul edildiği Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde bulunan master programı kapsamındadır. Bu program ayrıca Türkiye Omurga Sağlığı ve Kayropraktik Derneği çatısı altında ECU (European Chiropractic Union) ve WFC (World Federation of Chiropractic)’de temsil edilmektedir.

Bu yüzden hastalarımıza tavsiyemiz her manuel terapistim her kayropraktırım diyen eğitimsiz ve deneyimsiz kişilere kendilerini emanet etmemeleridir.

KAYROPRAKTİK NEDİR?

Kayropraktik nöromuskuler-iskelet sisteminin rahatsızlıklarının düzeltilmesi ve önlemlenmesinde ve bu rahatsızlıkların genel sağlık üstündeki olumsuz etkisi ile ilgilenen bir sağlık mesleğidir.

Kayropraktik Ofis © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.