Ülke sınırları içinde Sağlık Bakanlığınca Türk hekimlerinden hiçbirine kayropraktik tedavi yöntemine dair bir eğitim ve uygulama sertifikası verilmediği görüşü vardır. Bu kişiler, kayropraktik uygulama yetkisini alan bir hekim bakanlıkça bulunmadığından dolayı da kayropraktik uygulanabilme yeterliliğine sahip tedavi merkezi de yoktur görüşünü savunmaktadırlar.

Oysa kayropratik tedavi yöntemi, insanlık kadar eskidir. Kelime, köken olarak eski Yunan’dan gelmektedir. El kullanılarak tedavi etmek manasında kullanılan bir kelimedir. İnsan metabolizmasında var olan ve bir nevi vücudun kendi kendisini iyileştirmesi kabiliyetinin ortaya çıkarılması yöntemi olan kayropratik tedavi yöntemi, kan giden yere can gider tıbbi sözcüğünün uygulandığı alternatif tıp içerikli bir tedavi şeklidir.

 

Özel Fiziksel Tedavi Yöntemleri

Günümüz insanları, aradıkları çareyi ve rahatsızlıklarına neden olan ağrıların çözümünü tıpta bulamadıkları zaman, özel fiziksel tedavi yöntemlerine ve alternatif tıpa başvurmaktadırlar. Bunlardan biri olan kayropraktik tedavi yöntemi de son zamanlarda önem kazanmıştır. Üzerinde bilimsel temel tabanlı çalışmalar da yapılan bu alan, giderek insanların ağrılarını gidermek için başvurdukları bir tedavi yöntemi halini almıştır.

Vücut kas ve iskelet sistemi ile ilgili bir sorun oluştuğunda, tıp alanında gerçekleştirilen tedavi ve yöntemlere karşı insan vücudu herhangi bir olumlu cevap vermemesi durumlarında, alternatif tıp seçeneği kullanılmaktadır. İnsanın vücudunda bulunan kas ve iskelet sisteminde yaşanan rahatsızlıklar ile vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan ağrı temel tabanlı şikâyetleri gidermek maksadıyla uygulanan alternatif tıptaki tedaviye Kayropraktik tedavi denilmektedir.

Bu tedavi yaklaşımında, oldukça sık olarak manuel terapi yöntemi kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemini, özellikle el ile yapılmaktadır. Fiziksel temel tabanlı tedavi uygulamalarından faydalanılan bu yöntem sayesinde, vücut dokularının olması gereken şekilde uygun pozisyonlarına dönmeleri sağlanmaktadır.

 

Türkiye’de Kayropraktik Tedavisi

Kayropraktik tedavi yöntemi başta Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada devleti içinde, doğal sağlık yöntemleri anlamına gelen alternatif tıp sistemi içerisinde en yaygın tercih edilen ve kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde alternatif tıp ile alakalı yeni gelişmeler olmaktadır. Bu alanda inceleme ve araştırma yaparak ve tez konuları belirleyerek kavram çalışmasında bulunmaktadır. “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi” adı altında toplantılar tertip edilmektedir.

İki binli senelerin başından itibaren, alternatif tıp ile alakalı ön yargılar bir tarafa bırakılmaya başlamıştır. Modern tıp, etki edemediği bir çok rahatsızlıkların alternatif tıp vasıtası ve eliyle tedavi olması karşısında ve yaptığı müspet tesiri gördükçe stratejisini değiştirmiştir. Başta kayropraktik tedavi yöntemi olmak üzere alternatif tıpı, hem tanımaya hem de anlamaya çalışmaya başlamıştır. Bu tedavi yöntemi, teknik aletlerin de katılımı ile daha da etkili bir hale getirilmesi için bütünleşmesi sağlanmıştır.

Leave a comment

Kayropraktik Ofis © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.