Kayropraktik tedavi, son zamanların en popüler uygulamalarından biridir. Uzun senelerden bu yana tıpta yer alan bu tedavi seçeneği, birçok hastalık için tercih edilebilir. Bununla birlikte kayropraktik tedavi spor yaralanmaları konusunda da etkili bir yöntem olarak dikkat çeker.

Kayropraktik, ağrıyı hafifletmek için spinal manipülasyon kullanan tıbbi bakım yaklaşımıdır. Sırt ve boyun ağrısı için sıklıkla tercih edilmesine ek olarak spor yaralanmaları gibi durumlarda da uygulanır. Bu noktada ise en önemli koşul, alanında uzman kişilerden tedavi almak gerektiğidir. Kayropraktik Ofis olarak; uzun yıllardan bu yana kayropraktik alanında hizmet sağlamaktayız. Tecrübeli kadromuzla her türlü hastalık için kayropraktik tedavisi konusunda en iyi desteği sunmaktayız.

Spor Yaralanmalarında Kayropraktik Tedavi Nasıldır?
Spor yaralanmaları söz konusu olduğunda en çok tercih edilen tedavi şekillerinden biri de kayropraktiktir. Bu aşamada kayropraktik tedaviler genellikle spinal manipülasyonu içerir. Spinal manipülasyon, omurgadaki bir eklem üzerinde baskı kullanan bir tedavidir. Buna omurga ayarı da denir. Spor yaralanmasında hangi alanın yara aldığına bağlı olarak tedavinin uygulanış biçimi de değişiklik gösterecektir. Ağrı ve fonksiyonu iyileştirmek için uzmanın uygun gördüğü yöntemler uygulanacaktır.

Kayropraktik tedavi spor yaralanmalarında elle veya özel bir cihazla gerçekleştirilir. Eklemde kullanılan dikkatli ve kontrollü kuvvet, hafiften kuvvetliye ve yavaştan hızlıya kadar değişebilir. Bazen vücuttaki diğer eklemler de omurganın tedavisine yardımcı olmak için manipüle edilir.

Kayropraktik tedavinin amacı eklemdeki hareketi artırmak ve kasları gevşetmektir. Bu sayede spor yaralanmalarında kısa sürede iyileşme amaçlanmaktadır. Bazı uzmanlar, omurgayı manipüle etmeden önce kasları gevşetmeye yardımcı olmak için ısı, elektrik stimülasyonu veya ultrason kullanır. Spor yaralanmalarında kayropraktik tedavi için diğer uygulamalar şunları içerir:

  • Isı veya buz uygulaması.
  • Korseler.
  • Ultrason.
  • Kuvvet ve kondisyon egzersizleri.
  • Biyogeribildirim.
  • Gevşeme terapisi.
  • Ayrıca bazı uzmanlar da koşulları teşhis edebilmek adına röntgen kullanır.

 

Spor Yaralanmalarında Kayropraktik Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha önce kayropraktik tedavi görmediyseniz, ne olacağı konusunda endişe yaşayabilirsiniz. Ancak bel ağrısından sırt ve boyun ağrılarına kadar her alanda etkili bir teknik olan kayropraktik, güvenli ve basit bir tedavi yöntemi olarak öne çıkar. Gerçekten basit ve ağrısız bir yöntem olması, bu tedavi şeklinin popülaritesini günden güne çoğaltmaktadır. Spor yaralanmalarında kayropraktik tedavi için ilk olarak şunlar uygulanır:

  • Tıbbi geçmiş: Sağlığınız hakkında genel bilgi alınması amacıyla bir form doldurursunuz. Uzman, baş ağrınız veya migreniniz varsa ya da uyku problemi yaşıyorsanız, ciddi bir rahatsızlığınız var mı diye çeşitli sorular sorabilir.
  • Fizik muayene: Spor yaralanmasının gerçekleştiği alan iyi bir şekilde muayene edilir. Bu noktada kas, kemik ve dokuların kontrolü sağlanır. Gücünüzü kontrol etmek amacıyla uzman, fiziki bir baskı uygulayabilir. Ayrıca yürüyüşünüz, kol ve bacak hareketleri de uzmanın dikkat ettiği noktalardır.

Leave a comment

Kayropraktik Ofis © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.