1895 senesinde David Daniel Palmer tarafından geliştirilen kayropraktik bu yöntem, bugün dünya üstünde birçok ülke tarafından, omurga sorunlarının çözülmesine yönelik uygulanmaktadır. Daha da geliştirilerek çok çeşitli rahatsızlıkların ve sağlık problemlerinin afiyet bulmasında tatbik edilmektedir. İnsan vücudunda ortaya çıkan hasarlı doku ve kas yapısının tedavisinde farklı bir bakış açısı kullanmak, son zamanlarda giderek artmaktadır.

Manuel Terapi Yönteminin Etkisi
İnsanlar, vücutlarında oluşan rahatsızlıkları için herhangi bir ilaç kullanmadan ya da cerrahi müdahaleye maruz kalmadan, kendi kendiliğinden de iyileşe bilmektedir. Özellikle insanların sırtlarında ve bellerinde ortaya çıkan ve sıklıkla görülen ağrıların ortadan kaldırılmasında bu yöntem kullanılmaktadır. Ayrıca eklem iltihaplanmalarına karşı ortaya çıkan sorunların tedavisinde ve hem boyun hem de omuz bölgelerindeki hassas durumlardan dolayı meydana gelen tüm şikayetlerin giderilmesinde kullanılan alternatif bir yöntemdir.

Kayropraktik Nasıl Yaptırılır?
Kayropraktik tedavi
şekli, önce rahatsızlığı olan kişinin şikâyetlerinin dinlenmesiyle yapılmaya başlanır. Ardından kayropraktik uzmanı, hastayı detaylı bir fiziki muayeneye tabi tutar. Sorunu teşhis etmek için tetkik yapar. Tespit edilen soruna yönelik de hasta üstünde bir takım kayropraktik yöntemler uygulanır. Bu kayropraktik yöntemler;

  1. Spinal Manipülasyon Kayropraktik Yöntemi,
  2. Germe Egzersizleri Kayropraktik Yöntemi,
  3. Eklemlerin Manuel Konumlandırılması Kayropraktik Yöntemi,
  4. Traksiyon Kayropraktik Yöntemi, şeklinde sıralanmaktadır.

Kayropraktik uzmanı, ellerini kullanarak önce omurga üstünde yoklama yapar. Boyun ve sırttaki kaslarda teşhis eyleminde bulunur. Bel kasları yoklaması sonrası önce kemik sonra da eklem doku üstünde güç uygulanarak yoklama yapılır. Bu tekniğe, Spinal Manipülasyon Kayropraktik Yöntemi adı verilmektedir.

İnsan bedenindeki çeşitli bölgelerde yer alan kaslar üstünde bir takım germe hareketleri uygulana bilmektedir. Germe hareketinin yanı sıra bu kas dokulara ani hareketler ile sert itme baskı yöntemleri de tatbik edile bilmektedir. Kas sistemi üstünde oluşturulan bu baskı yöntemi ile de Germe Egzersizleri Kayropraktik Yöntemi tatbik edilmiş olur.

Eklemlerin Manuel Konumlandırılması Kayropraktik Yöntemi, insan bedeninde yer alan tüm eklemlerin, belirli ve kademeli bir şekilde hareket ettirilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Hem eklemler hem de vücut, çeşitli pozisyonlar üstünde sabitlenmesi sağlanarak bu yöntem hastaya tatbik edilir.

Traksiyon Kayropraktik Yöntemi ise, insan omurga sisteminin yine insan gücü kullanılarak çekilmesiyle bir gerilmeye maruz bırakılması sağlanarak elde edilen tedavi yöntemidir. Rahatsızlık şikayeti olan kişinin uzuvları kullanılarak yapılan çekme işleminde gerilen vücut, bu yöntemle insanın şifaya kavuşmasına vesile olmaktadır.

Leave a comment

Kayropraktik Ofis © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.