İnsanlar nasıl doğup büyüyüp ölüyorlarsa, doğum süreci de tıpkı bunlar gibi yaşamın bir parçasıdır. Kâh keyifli kâh endişeli kâh da hüzünlü ve oynar ruh haline bürünülen bir süreç olan hamilelik, başından sonuna kadar dikkatli davranılması gereken bir süreçtir. Zira bazı durumlar, hem annenin dolayısı ile hem de babanın keyfini kaçırabilmektedir. Ebeveynlerin tamamıyla hassas olduğu bu dönemde, özellikle bel ağrısı şikâyetlerinde artış yaşanmaktadır.

Hamilelik süreci, her an bel ağrısı sorunlarının başlamasına neden olmasından ötürü başından sonuna kadar itina gösterilmesi gereken bir süreçtir. Zira hamileliğin bir gereği hormonların değişen yapısından kaynaklı vücut ağırlık merkezinin dağılması, birçok rahatsızlıkları tetikleye bilmektedir. Değişen ağırlık merkezi de hem eklem hem de kas doku üstünde baskıya ve gerginliğe neden olmaktadır.

Hamilelikte Kayropraktik Tedavisi Sırrı
Hamilelik esnasında bedenin birçok uzvunda ödem oluşa bilmektedir. Kas sisteminin zorlanmasından kaynaklı ağrıların tedavisi için nasıl fizik tedavi kullanılan bir yöntem ise kayropraktik tedavi yöntemi de rahatlıkla başvurula bilecek bir alternatif çeşittir. Kayropraktik uzmanının liyakatli ellerinde, öncelikle ödemin oluştuğu ve ağrıya neden olan yerin tespiti yapılmalıdır. Sonrasında da hamile insana uygulana bilecek hareket sistemiyle ve gayet hassas bir şekilde tedaviye geçilmelidir.

Hamilelikte Şikayetlerin Artması
Hamilelerde en fazla görülen rahatsızlığın başında, bel ağrıları gelmektedir. Bir yandan gerilen ve şişen karın diğer yandan da alınan kilo, hem vücudun dengesini hem de ağırlık dengesini bozduğundan, ister istemez belde ekstra yük oluşturmaktadır. Bele binen yük de, kas dokuyu zedelemektedir. Ağrının belde dayanılamayacak seviyeye çıkması ile şikâyetler de artmaktadır.

Hamile kadınların özellikle bu dönemde şikâyetlerinin arttığı bölge, sırtta yer alan kas ve eklem dokudan kaynaklanmaktadır. Sırt ağrısı, hamilelik süreci boyunca en yoğun şikâyetin oluştuğu rahatsızlıklardandır. Kayropraktik uzmanı, kas ve eklem dokusu üstünde, hamileliğin kaldıracağı ölçekte bir baskı ve ani hareketler uygular. Kas ve eklemler üstünde yoklama çeker. Ayrıca hem eklemlerin hem de kas sisteminin üstünde oluşturacağı baskı ile germe hareketleri oluşturur.

Hamile insan bedeninde yer alan ve ağrıya neden olan bütün eklemlerin, belli ve de kademeli bir şekilde hareket ettirilmesiyle kayropraktik tedavi yöntemi uygulanır. Hassas dönem ve yapısallık da göz önünde bulundurularak, rahatsızlığın söz konusu olduğu eklemler ya da vücut, çeşitli şekillerle sabitlenerek kayropraktik tedavi yöntemi hastaya tatbik edilir.

Leave a comment

Kayropraktik Ofis © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.